„Atžalyno“ mokiniai dalyvavo ES mokinių mainų programoje „Jaunimas Europai“

2005 metų rugsėjo pabaigoje pagal Europos Sąjungos programą „Jaunimas Europai“ į Biržų „Atžalyno“ vidurinę mokyklą atvyko vokietaitė Judith Wiedemann atlikti savanoriškos tarnybos. Ši savanoriška tarnyba prasidėjo 2005-09-15 ir truko 6 mėnesius. Judith padėdavo pradinių klasių mokiniams ruošti namų užduotis, žaisdavo vokiškus žaidimus, dalyvavo vokiečių kalbos pamokose, su mokinių grupėmis rengė vokiečių kalbos klubus: mokiniai gamino vokiškus patiekalus, klausėsi vokiškos muzikos, žiūrėjo filmus vokiečių kalba ir t.t. Su Judith aptarėme mokinių mainų galimybę.

Grįžus iš Lietuvos į Vokietiją Judith atsirado galimybė tęsti projekto (prie kurio ji dirbo Lietuvoje) idėją. Judith parengė mokinių mainų programą pagal Future Capital (buvusių savanorių iniciatyvos) ir 2006-04-01 pateikė nacionalinei agentūrai paraišką. ES programa „Jaunimas Europai“ padengė šio projekto išlaidas.

Į Vokietiją galėjo vykti 20 mokinių grupė. Su mokiniais kartu vyko vokiečių kalbos mokytoja Audronė Daugienė ir muzikos mokytoja Loreta Svirskienė.

Rugsėjo 19 d. 18 val. išvykome iš Biržų. Važiavome per Lenkiją, Čekiją. Rugsėjo 20 d. po pietų Čekijoje turėjome sustoti 8 valandoms. Prahoje vaikštinėjome po senamiestį, grožėjomės senomis bažnyčiomis, buvome ant Karlo tilto (įsimylėjėlių tilto), matėme pasaulio laikrodį, važinėjomės metro. Mums labai patiko naktinė Praha.

           

Rugsėjo 21 d. atvykome į Vokietiją į Künzelsau. Mus pasitiko Judith ir vokiečių mokiniai su tėveliais. Apsigyvenome vokiečių šeimose skirtinguose miesteliuose, labai netoli vienas nuo kito.

           

Rugsėjo 22 d. ryte visi susirinkome prie Künzelsau gimnazijos ir ėjome stebėti pamokų. Daugiausiai stebėjome anglų kalbos pamokas. Po to apžiūrėjome gimnaziją, buvo tikrai labai įdomu.

           

Vakare visi (lietuvių ir vokiečių mokiniai) susirinkome į bažnyčios bendruomenės namelį ant didžiulės kalvos, nuo kurios matosi viso miesto panorama. Tai buvo mūsų susipažinimo vakaras. Mokiniai dainavo, šoko, žaidė lietuvių liaudies ir vokiečių žaidimus. Vėliau susėdome prie laužo ir skambant gitaros akordams dainavome...

               

Rugsėjo 23d. susirinkome Ingelfingen miestelio bažnyčioje. Apžiūrėjome modernią bažnyčią. Po to susirinkome bendruomenės namų kiemelyje, susėdome ratu ir žaidėme įvairiausius žaidimus, atlikome užduotis. Po pietų žiūrėjome filmuką apie Lietuvą, Biržus ir nuotraukas iš mūsų mokyklos archyvo. Vokietukai buvo labai nustebę, kokia graži mūsų mokykla.

                   

Rugsėjo 24 d. (sekmadienį) mokiniai praleido kartu su vokiečių šeimomis. Kiekviena šeima rengė mokiniams išvykas į kitus miestus. Taigi šią dieną kiekvienas praleido skirtingai.

               

Rugsėjo 25 d. važiavome į Rotenburg ob der Tauben. Tai labai senas ir gražus miestas, aptvertas sena mūrine siena. Į miestą įėjome eidami pro seną tvirtovę, akmenimis grįstais koridoriais. Gidė mums daug papasakojo apie miestą. Ypač įdomus  miesto centre ant buvusios rotušės pasato esantis senovinis laikrodis. Rotenburg ob der Tauben mieste yra kalėdinis muziejus- parduotuvė, kuri dirba visus metus. Joje -  kalėdinė nuotaika, eglutės išpuoštos gražiausiais žaislais, įrengtas žaislinis teatras.

      

Rugsėjo 26 d. važiavome į Stuttgartą, didžiausią miestą Baden Würtenberg žemėje. Apžiūrėjome parlamentą. Administracijos atstovas papasakojo mums apie parlamento veiklą, parodė vyriausybės rūmus, nuvedė į parlamento posėdžių salę. Po to ėjome į istorijos muziejų, kuris nustebino, nes buvo tikrai neįprastas: grojo senovinė muzika, žiūrėjome trumpus filmus apie karą, girdėjosi šūviai, sprogdinimai, riksmai.

 

Rugsėjo 27 d. dalyvavome turistiniame žygyje į vynuogynus. Ėjome kelias valandas, praėjome kelis miestelius. Stabtelėjome prie senos pilies griuvėsių ir vėl ėjome tolyn. Tikslas - Ingelfingen Fass. Apžiūrėjome, kaip auginamos vynuogės, kaip nuimamas derlius. Grįžome prie Künzelsau gimnazijos. Mokinių aikštelėje kūrėme laužą, kepėme dešreles ir bendravome su vokiečių šeimomis.

           

Rugsėjo 28 d. mums buvo surengta ekskursija į Schwäbisch Hall. Apžiūrėjome S. Michaelio bažnyčią, miestą. Aplankėme netoli miesto esantį kaimo istorijos muziejų. Ekspozicijos pasakoja, kaip žmonės gyveno prieš 100-200 metų: sodybos, skirtingais metais statyti namai, daugybė anų laikų baldų, daiktų. Žmonės  augino gyvulius. Stebėtina tai, kaip gražiai vokiečiai tvarkėsi.

   

Rugsėjo 29 d. atsisveikinome su vokiečių šeimomis. Laukė kelionė atgal į Lietuvą... Atsisveikinimas liūdnas ir sunkus, nes labai susidraugavome su vokiečių šeimomis - jos mus gražiai, draugiškai priėmė.

Varšuvoje turėjome sustoti 8 valandoms. Apžiūrėjome miestą, senamiestį. Matėme, kaip puošiamas įėjimas į rūmus, kur turėjo vykti „Mis Pasaulis“ rinkimai.

                                                                                                                                            Vokiečių kalbos vyr. mokytoja  Audronė Daugienė

Atgal į 2006-2007 m.m. archyvo turinį